(388) 115-45-877
Dlaczego się starzejemy?


Proces starzenia się spędza sen z powiek niejednemu z Nas.

Przychodzimy i poznajemy ten świat jako młodzi, pełni energii i zdrowi ludzie. Oczywistym wówczas wydaje nam się, iż nasi dziadkowie to z reguły osoby sędziwe, a rodzice to osoby w średnim wieku, którzy wciąż potrafią wykonywać niezliczone ilości obowiązków dziennie, ale nawet i oni po kilku dniach potrzebują dłuższego odpoczynku, w czasie którego będą mogli się zregenerować i znów nabrać sił do dalszej pracy.
Młodzi ludzie z reguły są inni. Rzadko się męczą oraz o wiele szybciej się regenerują (zwłaszcza w przypadku poważniejszych obrażeń) – są dosłownie wulkanem energii.

Z czasem jednak zauważamy, że nasi bliscy się zmieniają.
A wraz z nimi także i My.

Tylko czym różni się organizm osoby młodej, od tej, która ukończyła 80 lat?

Cóż… niektórzy mogli by stwierdzić, iż narządy wewnętrzne po prostu zużywają się wraz z upływającym czasem – tak jak zużywają się części samochodowe – jednak takie stwierdzenie jest prawdziwe tylko po części, ponieważ wszystkie komórki naszego ciała (poza komórkami tworzącymi układ nerwowy) wymieniane są cyklicznie! I tak w przeciągu następnych siedmiu lat, każdy z naszych organizmów przebuduje się na nowo, nie pozostawiając śladu po tym, który był wcześniej! Innymi słowy, za kilka lat dosłownie wyhodujesz sobie nową rękę!

Skoro więc nasz organizm potrafi „przebudowywać się na nowo”, to skąd bierze się sam problem starzenia?

Tak naprawdę, najlepiej obrazującą to zjawisko jest poniższa definicja:

Starzenie się, to proces, który rozpoczyna się jeszcze przed momentem naszych narodzin, i który trwa przez całe nasze życie. Polega on, na stopniowej akumulacji uszkodzeń w każdym z żyjących organizmów, które stopniowo zaburzają jego podstawowe funkcje – pojawiają się wówczas pierwsze objawy starzenia się, którymi są m.in. siwe włosy, słaba kondycja fizyczna czy też obniżona odporność i choroby wieku podeszłego.
W tym samym czasie, spada również zdolność organizmu do regeneracjiW konsekwencji nowe uszkodzenia powstają szybciej, niż stare są naprawiane – prowadzi to do osiągnięcia w pewnym momencie punktu krytycznego, w którym to ilość mikrouszkodzeń jest już tak duża, iż organizm nie może dalej funkcjonować – następuje jego koniec.

Jak widać, sam proces starzenia się nie jest aż tak skomplikowany, jak mogło się to wydawać na początku.

Nasuwa się jednak pytanie, co jest źródłem wspomnianych wcześniej mikrouszkodzeń, które z czasem zakłócają funkcjonowanie naszego organizmu?
Cóż… lista jest długa, a naukowcy wciąż dodają do niej kolejne punkty, choć udało nam się już wyodrębnić i opisać te najważniejsze z nich, oto one:


Zegar genetyczny


Jednym z odkryć będącym kamieniem milowym w badaniach nad procesem starzenia się było odkrycie w 1965 roku przez dwóch amerykańskich lekarzy tego, iż komórki ludzkiego ciała nie mogą dzielić się w nieskończoność – a więc mają określoną datę przydatności.

Głównym powodem tego jest fakt,  iż za każdym razem kiedy komórka ulega replikacji, musi skopiować swoje DNA. Jednak z powodu mechanizmu który za tym stoi, cząsteczki DNA nie są kopiowane w całości, ponieważ sama replikacja nie zaczyna się od końca cząsteczki, a od pewnego jej fragmentu.
Taka utrata informacji genetycznej mogłaby mieć katastrofalne skutki, dlatego też na końcu każdej z cząsteczek DNA posiadamy dodatkowe segmenty zwane telomerami, i to one są tracone z każdym kolejnym podziałem.

DNA zwinięte do postaci chromosomu – kolorem czerwonym zaznaczono skracające się telomery


Jednak i te „dodatkowe” odcinki kiedyś się kończą. W konsekwencji komórka zaczyna skracać własny materiał genetyczny, w którym zakodowana jest zarówno jej budowa, jak i funkcje które ma pełnić.
Takie komórki nazywamy komórkami zombie, tj. starymi komórkami.

Stare komórki nie umierają, a im starsi jesteśmy, tym więcej ich posiadamy. Szkodzą one sąsiednim, zdrowym komórkom oraz przewiduje się ich znaczącą rolę w powstawaniu wielu chorób związanych z wiekiem, jak cukrzyca czy niewydolność nerek.

Czy to oznacza więc koniec snów o długowieczności?
Oczywiście, że… nie!

Jak pokazały kolejne badania – niektóre z komórek posiadają specjalne enzymy, tzw. telomerazy, które nieustannie dobudowują do końców DNA utracone wcześniej telomery.
Co więcej, trwają pracę nad substancjami, które niszczą komórki zombie, nie uszkadzając przy tym zdrowych komórek.

[Więcej o telomerach, oraz o możliwych sposobach ZWIĘKSZENIA AKTYWNOŚCI telomerazy wydłużającej twoje DNA znajdziesz – tutaj!]

Wolne rodniki

Większość z Nas z pewnością słyszała powyższy termin wiele razy, jednak wciąż nie za bardzo wie czym są i co tak naprawdę robią wolne rodniki w naszym organizmie, oraz dlaczego powodują starzenie się.

Aby to zrozumieć, należy wiedzieć iż wszystko co nas otacza składa się z atomów, a każdy atom posiada na swojej powłoce elektrony.
Wolne rodniki z kolei to również atomy lub cząsteczki, z tą różnicą, że w przeciwieństwie do atomów – tym elektronów na powłokach brakuje.
Dlatego też w momencie zderzenie się atomów z wolnymi rodnikami – te zabierają im brakujące elektrony.  W konsekwencji “okradziony atom” sam staje się wolnym rodnikiem, i może pozbawiać inne atomy ich własnych elektronów.

Cały proces może tak naprawdę trwać w nieskończoność, i wywołuje kaskady niepożądanych reakcji, skutkujących m.in uszkodzeniem naszego DNA.

[Więcej informacji o wolnych rodnikach oraz o tym JAK JE ZWALCZAĆ dowiesz się stąd]

 Akumulacja mutacji i błędów replikacyjnych w naszym DNA

 

Nasz materiał genetyczny zawarty jest w postaci cząsteczek DNA, przy czym każda z tych cząsteczek składa się z dwóch, splecionych ze sobą nici. Każda z nici to tak naprawdę ciąg czterech głównych, powtarzających się zasad azotowych (nukleotydów):
A – adeniny
T – tyminy
C – cytozyny
G – guaniny
Dlatego też, gdybyśmy zechcieli odczytać informację genetyczną zawartą w pojedynczej cząsteczce DNA, to uzyskalibyśmy nic innego, jak ogromnie długi ciąg powyższych czterech liter.

Co za tym idzie, przy każdym kolejnym podziale komórki, ta również musi dokonać replikacji swojego materiału genetycznego – a więc przepisać swój materiał genetyczny.
Niestety jak to w życiu bywa – i tutaj mogą zdarzyć się błędy, w wyniku czego jedna z „liter” może zostać przepisana błędnie, co w przyszłości może skutkować tym, iż ze względu na akumulację zbyt dużej ilości pomyłek zostanie zaburzona produkcja białek budujących komórkę.

Nasze komórki jednak są wyposażone w dziesiątki mechanizmów i białek, które nieustannie pracując, korygują tak powstałe błędy i chronią nas przed różnymi chorobami mogącymi wynikać z takich mutacji – w tym również przed nowotworami.

[Więcej informacji o mechanizmach, które są odpowiedzialne za naprawę DNA oraz o tym, jak ZWIĘKSZYĆ ICH AKTYWNOŚĆ w swoim organizmie znajdziesz – tutaj]


Wszystkie z wymienionych czynników powodują, iż z czasem nasze organizmy są coraz słabsze, w konsekwencji czego nie nadążają z bieżącą naprawą powstałych uszkodzeń w organizmie. Skutkiem tego jest stopniowa akumulacja wspomnianych błędów, czego przejawem jest właśnie starzenie się.

Kluczem do sukcesu jest zrozumienie, iż starość to tylko nazwa dla powstałej z biegiem czasu akumulacji uszkodzeń w organizmie, które rzeczywiście możemy cofnąć oraz spowolnić, stosując się do porad oraz czytając treści zawarte na tej stronie!

 

1 comment on “Dlaczego się starzejemy?”

  1. Pingback: Czy możemy zatrzymać starzenie? Nieśmiertelność w XXI wieku – Wieczne Życie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2018, WieczneŻycie.pl All Rights Reserved.